Сорт пшениці м'якої озимої Яліта
Сорт створено шляхом внутрішньовидової гібридизації сортів Алабасская, Антонівка, Струна миронівська, Волжская низкостебельная, Батько.
Яліта належить до ботанічної різновидності еритроспермум. Колос остистий, білий, неопушений, зерно червоне. Рослина середньоросла. За нормальних агротехнічних умов висота рослин досягає 95-100 см. Кущ до виходу в трубку напівпрямостоячий-проміжний. Стебло середньої товщини та міцності. Листя середнє за довжиною і шириною. Піхва прапорцевого листка, колос і верхнє міжвузля вкриті сильною восковою поволокою, опушення відсутнє.
Колос циліндричний – злегка веретеноподібний, крупний (9-11 см), середньої щільності - 17-22 члеників колоскового стрижня на 10 см його довжини. Колоскова луска ланцетної або яйцевидно-овальної форми, довжина її складає 7,5-9,5, ширина 3,5-4,0 мм, на внутрішньому боку має слабке опушення. Плече колоскової луски середньої ширини-широке, трохи схиле, з переходом до піднесеного. Зубець тонкий, гострий, прямий - злегка зігнутий, короткий-середньої довжини. Кіль визначений добре на всьому протязі луски. Ості середньої довжини-довгі, не дуже цупкі, частіше солом’яного кольору, іноді - при високих температурах в період наливу-чорного. Зернівки червоні, овально-яйцевидної форми, крупні, маса 1000 зерен 38-48 г.
Сорт середньоранній, достигає залежно від зони та особливостей року за 260-290 діб.
Підвищена зимостійкість (8,0-8,5 балів) успадкована від високозимостійких сортів Алабасская і Волжская низкостебельная.
Посухо- і жаростійкість високі (9 балів).
Сорт стійкий до вилягання і висипання зерна.
Яліта володіє польовою стійкістю до бурої, стеблової і жовтої іржі, слабкосприйнятливий до борошнистої роси, септоріозу і кореневих гнилей (8,2-9 балів).
Урожайність нового сорту висока, понад 10 т/га. За три роки випробувань по чорному пару вона досягла 8,63 т/га, чим перевершила рівень урожайності стандарту Подолянка на 0,78 т/га.
За борошномельними та хлібопекарськими якостями Яліта відповідає вимогам сильної пшениці. При вирощуванні по чорному пару без застосування добрив, вміст білка в зерні становив 13,8 %, сирої клейковини 28,3 %, об’ємний вихід хліба без поліпшувачів 700-740 мл, загальна хлібопекарська оцінка 9,0 балів.
Для отримання високих врожаїв якісного зерна посіви Яліти слід розміщувати на удобрених парах і кращих непарових попередниках: гороху, люцерні, бобово-злакових сумішках, картоплі. Добрі врожаї новий сорт забезпечує і по задовільних попередниках (кукурудза на силос, соняшник).
При вирощуванні сорту по зайнятих парах і після непарових попередників посів слід проводити в ранні строки, що прийняті в зоні, а по чистих парах- в середні. Оптимальна норма висіву насіння на чорних парових ланах 4,0-4,5 млн. шт./га, на зайнятих - 4,5-5,0, після інших попередників - 5,0-5,5 млн. шт./га.
Глибина загортання насіння у разі оптимальної зволоженості ґрунту складає 3-4 см. В посушливих умовах її можна підвищити до 6 см, але при цьому норму висіву збільшують на 0,5 млн. шт./га.